POWRÓC DO STRONY:http://www.tlig.org/pl/testimonies/churchpos/cdf2005/arguelles/WIELKOSC CZCIONKI: NORMALNY - DUZY

Polski » Świadectwa » Stanowisko Kościoła » Zmiany wprowadzone przez Kongregację Nauki Wiary (2005) » Arcybiskup Ramon C. Arguelles »

 
PREVIOUS | CDF CONTENTS | NEXT | DOWNLOAD PDF

Arcybiskup Ramon C. Arguelles

Arcybiskup miasta Lipa, Filipiny

Click to enlarge
FOREWORD

Boży ulubieńcy nie są wolni od kontrowersji. W filmie SKRZYPEK NA DACHU Żydowski patriarcha, protagonista pięknego musicalu, w obliczu prześladowań Rosyjskich Żydów zwrócił się do Boga „Panie, wiem, że jesteśmy twoim narodem wybranym, ale czy nie mógł byś od czasu do czasu wybrać kogoś innego?” Św. Bernadetta z Lourdes wolała, żeby to raczej inna młoda dziewczyna byłą wizjonerką niż ona sama. Bernadetta zatwierdziła opinię Matki Przełożonej, która nigdy nie uwierzyła analfabetce Bernadettcie. Jeśli Bóg i Błogosławiona Matka mieli by kogoś wyróżnić, powinien to być, jak ona, ktoś żyjący całe życie w klasztorze wśród bezinteresownego poświęcenia się i samo ofiarowania.

Nowym Testament pokazuje Jezusa pochwalającego poganina i nie żydowskiego setnika, który poprosił Go o pomoc dla swojego chorego sługę. Jego słowa: „Panie nie jestem godzien abyś wszedł pod mój dach... ” stały się ponadczasowym stwierdzeniem wartym powtarzania w Liturgii Eucharystycznej. Z pewnością pośród najbardziej wyróżnionych przez Boga jest Maria Magdalena, która stała się apostołką dla Apostołów. Czy może więc być tak, że Bóg może dzisiaj posłużyć się nie-Katoliczką (chociaż głęboko wierną papieżowi i wszystkiemu temu czemu wierni powinni być Katolicy, szczególnie odnośnie Eucharystii a nawet bardziej głęboko złączonych z Błogosławioną Maryją Panną niż większość Katolików) i kimś którego przeszłość małżeńska jest pod znakiem zapytania, nie oczywiście jak ta Kobiety Samarytańskiej, innej wybranki Jezusa, którą widział jak najbardziej w południe koła studni Jakuba?

Kardynał Joseph Ratzinger pokazał takie Chrystusopodobne szerokie poglądy gdy przewodził podczas przegląd przypadku p. Vassuli Ryden. Przez o. Prospero Grech, Konsultanta Kongregacji Doktryny i Wiary, dobry kardynał poprosił Vassulę, żeby odpowiedziała na pięć pytań (zobacz list z 4 kwietnia 2002 r.) żeby wyjaśnić pewne trudności zasugerowane w Notyfikacji z 1995 r. odnośnie pism „Prawdziwe Życie w Bogu” oraz o jej działalności z nimi związanymi. Odpowiedzi natychmiast pomogły pewnym wątpiącym Tomaszom, którzy wszelako są uprawnienie do spokoju ducha.

Wielu pomoże wiedzieć to, że Kongregacja wysłała list 7 kwietnia 2003 r. do Przewodniczących Konferencji Episkopatów, w którym Kardynał Ratzinger poprosił ich, żeby przekazali mu informacje o Vassuli Ryden i wpływie jaki może mieć na wiernych w ich krajach. Ze wszystkich otrzymanych odpowiedzi, pięć krajów, niestety także mój kraj Filipiny, odpowiedziały negatywnie. Kardynał Ratzinger uznał za stosowne poinformować biskupów tych krajów, że Kongregacja dokonała przeglądu sprawy p. Ryden i że propozycje wysunięte w Notyfikacji odnośnie pism „Prawdziwego Życia w Bogu” i jej sytuacji małżeńskiej zostały wyjaśnione. Ta ostatnia wiadomość, datowana na 10 lipca 2004 r., wspomina wcześniej wymienione kraje w górnej części tego listu.

Kardynał Ratzinger poprosił Josepha Augustine Di Noia, O.P. , Podsekretarza Kongregacji Doktryny i Wiary, żeby dostarczyć p. Ryden kopię tego samego listu, żeby umożliwić jej poinformowanie każdego o wymianie wyjaśniających listów. Jestem niezwykle szczęśliwy, że Kardynał Ratzinger odzwierciedla postawę Ojca Świętego, którego wielką obsesją i prawdopodobnie powodem do życia i energią jaką pokazuje jest JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAŃSTWA. Jednym z bardzo wzruszających wydarzeń jest powrót Ojca Świętego z wizyty w Armenii. Przywiózł ze sobą do Sali Synodu prezent od Prawosławnego Patriarchy Armenii, cenną lampę z apelem o jedność wszystkich chrześcijan.

Nie ważne jakie mogło być dawne życie p. Ryden, ona może i właśnie jest narzędziem Boga w naszych czasach aby sprawić, że Boże marzenie stanie się rzeczywistością, marzenie Ojca Świętego, marzenie Kościoła, które może stać się największym wydarzeniem w tym trzecim Milenium: JEDNOŚĆ WSZYSTKICH UCZNIÓW CHRYSTUSA! Ludzie jak Vassula, którzy cierpią dla jedności Chrześcijan wraz z Ojcem Świętym potrzebują zachęcenia, zrozumienia i modlitwy. Chcę jej to dać, podobnie jak Ojcu Świętemu, Kardynałowi Ratzingerowi i wielu nieznanym duszom, które szczerze pragną odnowy Chrześcijaństwa, odnowienia dążenia do Ewangelizacji, jedności całej braci Chrześcijańskiej. Niech Maryja pomaga nam wzrastać w PRAWDZIWYM ŻYCIU W BOGU.

Arcybiskup Ramon C. Arguelles
30 września 2004 r.
107th rok Wejścia w Życie
Patronki Misji Powszechnej

PREVIOUS | CDF CONTENTS | NEXT | DOWNLOAD PDF