ZPÁTKY K WEBU: http://www.tlig.org/cs/testimonies/churchpos/theodorosII/VELIKOST PÍSMA: NORMÁLNÍ - VELKÉ

CZ » Svědectví » Pohled Církve » Patriarcha Alexandrie a celé Afriky Theodoros II. »

 

Patriarcha Alexandrie a celé Afriky, Theodoros II.

Patriarcha Alexandrie a celé Afriky Theodoros II. v dubnu 2008 s vřelým objetím otevřel dveře Alexandrijského patriarchátu v Egyptě a v Trůnním sále oficiálně přivítal TLIG a Vassulu dojemnou promluvou. Zde jsou jeho slova:

"Ráno jsem Vás přivítal ve skromném klášteře sv. Savvase, který byl založen ve 4. století. Dnes Vás oficiálně vítám zde na našem patriarchátě, jehož dějiny trvají 2000 let, a to od dob Ježíše Krista až po dnes. S výjimkou apoštola Pavla máme naše dějiny spojené s velkými apoštoly, jejichž následovníky byli velcí církevní otcové. Tyto dějiny nás přivádí až do dnešní doby, a tak zde můžete po Vaší pravé i levé straně vidět všechny patriarchy, kteří byli ustanoveni pro Alexandrii.

Toto všechno je naše dědictví, budoucnost leží před námi: pro nás to znamená pro celý africký kontinent. Proto chci, abyste věděli, že předtím, než jsem vystoupil na trůn svatého Marka, jsem byl misionářem v Kamerunu, Súdánu, Gabonu, Zimbabwe, Mozambiku, Malawi, Botswaně a Angole. Jako misionář jsem tedy poznal Afriku: potíže, kterým čelí a obrovskou problematiku chudoby. Především jsem se však během svých cest setkal s lidmi, kteří hledají – hledají Ježíšovu lásku. Proto jsem byl, Vassulo, velmi dojat, když jste všichni před několika minutami zpívali Ježíši Kristu. Mé myšlenky okamžitě spěchaly za mými africkými dětmi, které také pozvedají své ruce k nebi a zpívají v tisícovkách jazyků o Kristu, o Kristově lásce, kterou tak zoufale potřebujeme. Mám v plánu zajet na dlouhou cestu do Ghany, nedávno jsem se vrátil z Madagaskaru.

A nyní chci z hlubi svého srdce Vás všechny přivítat, především Vás Vassulo. Jak jsem již dnes ráno v kostele řekl, vítejte doma, vítejte ve své rodné zemi, velice také zdravím všechny ty, kdo vás provázejí. Jak se tu, Vassulo, říká: "Kdo se napije vody z Nilu, nikdy na tuto zemi nezapomene."

Rád bych také pozdravil biskupa z Indie - vítejte, milý bratře v našem apoštolském patriarchátě. Také si přeji přivítat řeholnici, Vás, sestro, Vás, otče z římskokatolické církve a říkám Vám, že Vás přijímáme s velkou láskou, že Vás milujeme a jsme pod jednou ochranou našeho Pána Ježíše Krista.

Vassulo, chci Vám poděkovat za tuto příležitost být spolu během těchto několika následujících dní. Dnes večer budeme provázet našeho Pána v Jeho Utrpení. Zítra se budeme klanět u Jeho Hrobu (Epitafem). Měli bychom v našich oddaných srdcích prožívat Jeho Utrpení a Vzkříšení. A ta radost by v našich srdcích, to je mé přání, měla být přítomna po všechny dny našeho života. Ve jménu našeho Pána Ježíše Krista žehnám Vám všem a Vašim rodinám. Vězte prosím, že dveře Alexandrie i našeho patriarchátu pro Vás budou vždy otevřené. Děkuji Vám."

TLIG setkání o řeckopravoslavných Velikonocích v Alexandrii v Egyptě - duben 2008

Video ze setkání z Alexandrie (v angličtině)