CZ »
Svědectví » Pohled Církve » Změna situace - Kongregace pro nauku víry (2005) » P. Prospero Grech, OSA »
|
||||
Fr. Prospero Grech, OSAPoradce Kongregace píše dopis Vassule jako zástupce Kongregace pro nauku víry, v němž jí pokládá "pět otázek"Collegio Sta Monica, 4. dubna 2002 Vážená paní Rydén,
dne 6. července 2000 jste zaslala dopis Jeho Eminenci kardinálu Ratzingerovi ohledně „Notifikace“, kterou zveřejnila Kongregace pro nauku víry a která se zabývá Vašimi spisy. Jeho Eminence vzala Váš dopis na vědomí a společně se svými spolupracovníky se rozhodla dát Vám příležitost objasnit význam některých výroků obsažených ve Vašich publikacích. Z tohoto důvodu jsem byl pověřen, abych Vás osobně zkontaktoval, a to jak ústně tak i písemně, aby mohla Kongregace více porozumět pravému významu těchto výroků. Vzhledem ke skutečnosti, že nejste římskokatolického vyznání, bych chtěl v úvodu upozornit, že nespadáte pod jurisdikci Kongregace, takže Vaše osoba není nijak posuzována. Nicméně mnoho katolíků následuje Opravdový Život v Bohu a mají právo vědět, v jaké pozici se nachází vzhledem k nauce a k praxi, které jsou prosazovány vašimi spisy. Jsme obeznámeni s Vaším charitativním dílem, s Vaší snahou vést křesťany k jednotě s římským biskupem a s Vaší velkou úctou k Nejsvětější Panně Marii a také s tím, že představujete Boha, dokonce i nekřesťanům, jako Boha Lásky. Též jsme obeznámeni s Vaším odmítavým postojem vůči racionalismu a korupci mezi křesťany. Také se zdá, že Vaše poslední knihy již neobsahují některé nejasné výrazy uváděné ve Vašich prvních knihách. Nicméně bych byl vděčný, kdybyste mohla odpovědět, co možná nejjasněji, na těchto několik otázek, a tak pomoci Kongregaci utvořit si jasnější představu o Vaší činnosti. 1. Víte velmi dobře, že jak pro katolíky, tak pro pravoslavné (ortodoxní) je závazné pouze jediné Zjevení, a to Zjevení Boha v Ježíši Kristu, které je obsaženo v Písmu svatém a v Tradici. V katolické církvi i uznaná soukromá zjevení, jako například v Lurdech nebo ve Fatimě, nejsou předmětem víry, i když jsou brána vážně. V jakém smyslu tudíž považujete Vaše spisy jako zjevení a jak by měly být přijímány Vašimi posluchači a čtenáři?
Vážená paní Rydén, je nám líto, že Vás obtěžujeme s těmito otázkami. Ujišťujeme Vás, že si vážíme Vašeho dobrého díla i Vašich úmyslů. Ale abychom mohli odpovědět na Váš dopis adresovaný kardinálu Ratzingerovi, považovali jsme za naši povinnost, ujasnit si některé nejednoznačné výroky ve Vašich spisech, které Vám mohly uniknout. Dlužíme to Vašim katolickým čtenářům, kteří by mohli zakoušet jakýsi rozpor svědomí při četbě Vašich knih. Ponechte si, prosím, na odpověď dostatek času. Bylo by lépe, kdybychom se mohli setkat k neformálnímu rozhovoru před tím, než napíšete odpověď. Modlete se, aby Vás Duch svatý osvěcoval, a poraďte se s duchovním vůdcem nebo teologem, kterému důvěřujete. Jsme si jisti, že naše otázky Vám také pomohou hlouběji porozumět dosahu Vašich knih, aby se tak staly přijatelnější jak pro katolíky, tak pro pravoslavné věřící. V případě jakýchkoliv nejasností Vám budu osobně k dispozici. Jeho Eminence Vás pozdravuje a důvěřuje Vám, že poskytnete uspokojivou odpověď, abyste tak usnadnila jeho úkol, týkající se požadavku ve Vašem dopise.
Otec Prospero Grech, OSA
|